Купити воблер на щуку: як вибрати? - GoFishing
17217
post-template-default,single,single-post,postid-17217,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-1.0.5,woocommerce-no-js,rtwpvs,rtwpvs-squared,rtwpvs-attribute-behavior-blur,rtwpvs-tooltip,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1400,columns-4,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive,currency-uah

Купити воблер на щуку: як вибрати?

Воблер (англ. wobbler) — твердотіла об’ємна приманка для ловлі хижих видів риб тролінгом, «доріжкою» або спінінгом.

У перекладі з англійської wobbler — «нестійка людина, той, що кульгає, хитається». При використанні воблер імітує поранену (хвору) рибку, чим приманює хижака. (C) Wikipedia


Помятаю десь так років 15-20. тому все було простіше – заходив в магазин, казав продавцеві кодову фразу «мені треба воблер на щуку» і продавець вручав тобі завітний воблер (як правило це була якась Rapala, як правило вспливаюча як пробка, але безсумнівно вона «працювала»). Сьогодні ж не все так просто…. Магазинів побільшало і самі магазини побільшали…. І приманок, а особливо воблерів, в них побільшало…. Якщо колись 50-100 воблерів в магазині вважалось солідним асортиментом, то сьогодні 700-1000 моделей воблерів – ще не запорука що покупець знайде саме те, що він хоче. І вибір приманки із пластику чи дерева стає дійсно не простою задачею, особливо для починаючого рибака. В даній статті постараюсь якомога детально зупинитись на різних характеристиках воблера та розкрити як вони впливають на його застосування. Стаття стосується переважною мірою ловлі у закид, а не у тролінг.

 1. Матеріал виготовлення.

Переважно для виготовлення тіла воблерів використовують пластик або дерево (переважно бальсу), також елементи тіла можуть бути виготовленні із гуми, силікону, металу. Наприклад DUO виготовили свою нову модель DUO GRACE MINNOW ELENA із стіклопластику. Як би там не було пластикові моделі є більш поширені, і у них можна застосувати такі технології як систему дальнього закиду (магнітка, чи бігаючі шари), а також шумові камери. Воблери із дерева є більш трудозатратні, а тому собівартість (але це не означає що кінцева ціна для покупця буде вищою) таких приманок вища порівняно із пластиком. Тому якщо потрібно шумовий воблер який буде далеко та влучно летіти – варто зупинитись на виробах із пластику.

Занурення – яке воно повинне бути

Напевно перше запитання яке варто собі задати – “в якому горизонті води я планую ловити щуку?”. Класично воблери поділяють на поверхневі (ті як зовсім не занурюються – волкери, попери, пропбейти, кроулери и т.д.) Super Shallow Running (0-0,2m), Shallow Running (0,2-1m), Medium Running(1-2m), Deep Running (2+ m). Звичайно, цифри умовні і кожна фірма має свою градацію. Як правило у закид використовують воблери із зануренням до 2м як для ловлі щуки так і в принципі. Інформацію про занурення воблера можна знайти на упакуванні, але також із досвід рибак може і сам з певною точністю передбачити глибину занурення воблера, так як по-перше багато виробників дають хибну інформацію, по-друге глибина занурення одного і того ж воблера залежить від таких чинників як:

 • дальність закиду: чим дальше закинутий воблер, тим глибше він зануриться
 • швидкість проводки: чим швидша проводка тим глибше нирне приманка
 • швидкість течії: в залежності від приманки течія може позитивно або негативно впливати на занурення
 • товщина волосіні або нитки: більш тонка – глибше занурення
 • плавучість та вага волосіні: волосінь що тоне (наприклад популярний сьогодні флюрокарбон) підвищує глибину занурення.
 • температура води: в теплій воді занурення більше, в холодній менше

В залежності від лопатки: чим довша лопатка – тим глибше занурення, чим більш паралельно тілу воблера розміщена лопата – тим глибше занурення, чим перпендикулярніше – тим менше занурення. Тонучі воблери ниряють глибше, вспливаючі менше.

Тому виходячи із умов лову важливо вибрати правильне занурення воблера. Для прикладу якщо ловля зубатої відбувається влітку, глибина в місці ловлі 2м, проте наявний килим водоростей висотою 1м – варто вибирати воблер із зануренням до 0.8м, адже щуку важко спокусити приманкою, яка тягне за собою кущ водоростей. У таких умовах можуть себе чудово проявити і поверхневі приманки. Проте якщо є вітер і вода не спокійна краще застосовувати приманки із зануренням більшим висоти хвилі.

Кренк, ШАд чи міноу?

Вибір форми тіла воблера теж залежить від багатьох чинників а особливо від вподобань риболова. Є риболови які ловлять тільки рівномірною проводкою – в такому випадку потрібно підбирати воблери які мають власну гру, в першу чергу це будуть кренки (форма тіла нагадує бочку) які як правило є спливаючими та мають дуже активну власну гру.

Мінноу та шади мають менш виражену власну гру, і важливим аргументом при виборі між ними, на мою думку. повина бути кормова база хижака у даній водоймі, або у даний час. Якщо кормова база переважно складає високотіла риба – то варто ставити шада, (наприклад GFISHING At Ease Shad 70sp, PONTOON 21 PREFERENCE SHAD 55F SR ) якщо кормова база – верховодка чи інша дрібна подовгаста рибка кращим варіантом буде воблери класу minnow (наприклад, PONTOON 21 SAUNDA 80, 95 F/SP. Хоча це скоріше орієнтир, а не правило. Воблери класу міноу часто не мають ярко вираженої власної гри, основний тип проводки – твічинг, тобто чергування подьоргувань та пауз. Твіч варюється від самого мягкого – коли спінінгом ледь натянуєш шнур і воблер при цьому робить ледь поітні рухи у воді, до агресивного – коли спінінгом роблять сильні удари і воблер різко рискає із сторони в сторону. Також довжина пауз може бути різною: інколи доцільно проводити практично без пауз (часто застосовують таку тактику ловлячи на швидкотонучі моделі воблерів) здебільшого коли риба активна. Коли хижак пасивний дехто розказує що зробив дриг спінінгом, поставив палку, перекурив і тут побачив клювання…. – не знаю наскільки ці історії правдиві, але те що паузи в 2-3 чи навіть 5 секунд інколи ефективні це точно. В таких моментах пауз важливої характеристикою воблера є його здатність “зависати” в товщі води під час цієї самої паузи. І тут ми підходимо до такої теми як “суспендер” .

Варто згадати що воблери класу міноу краще летять через свою форму тіла.

Плавучіть воблера: спливаючий, суспендер чи тонучий? і що не так із “суспендером”?

Часто доводиться чути від покупців “я хочу якийсь воблер на щуку, але обовязково щоб був суспендером…..” Дійсно воблери класу мінноу розробленні для ловлі “твіченгом” який передбачає дьоргання воблера та паузу, і саме на паузі і відбувається атака. Тому існує вірування що воблер який “зависає” (суспендер) у товщі води здатний спровокувати найпасивнішу рибу. З відси і така погоня за суспендерами.

Скажу для початку можливо для декого новину – суспендерів (воблер із нульовою або нейтральною плавучістю) не існує. Це не погляд – це факт. Для усвідомлення цієї простої істини варто згадати 5 клас фізики та силу архімеда. Як бачимо із формули “плавучість” залежить від густини рідини (газу), а густина в свою чергу залежить від температури, в нашому випадку, води. Відповідно воблер який буде спливати при холодній воді 4градуси буде тонути при воді 30 градусів та буде суспендером при воді скажімо 17 градусів.

Наступна проблема із так званим “суспендером” це те що в кожної фірми свої поняття “суспендер” для прикладу у ZipBaits всі “суспендери” є повільно спливаючими (на мою думку це правильний хід, хоча і не чесний, далі поясню чому) а у Pontoon 21 – “суспендери” тонуть. При чому деякі моделі, для прикладу PONTOON 21 СRACKJACK 48 різниця між плаваючою моделю та суспендером лише 0.1г, тобто вага завідного кільця (знявши кільце можна підвищити плавучість воблера коли потрібно) тому воблер який маркується даною фірмою як “Floating” на справді близький до нейтральної плавучості.

 

Наступне що варто врахувати – це вага повідка. В залежності від матеріалу, довжини та товщини повідок (а при ловлі щуки як правило він обовязковий) може мати різну вагу та плавучість яка в свою чергу може змінити плавучість приманки при рибалці, саме тому я писав вище що солідарний із фірмою ZipBaits, які свої воблери роблять повільно спливаючі щоб із металевим (я особисто користоюсь титановими) повідком воблер був максимально наближеним до нейтральної плавучості. Саме тому свою модель воблера GOFISHING DOOMSDAY 110SP RATTLE я зробив повільно спливаючою

GOFISHING DOOMSDAY 110SP RATTLE
GOFISHING DOOMSDAY 110SP RATTLE

Тому в більшості випадків якщо ви полюєте на пасивного хижака воблер повинен бути повільно спливаючим.

Тонучі моделі воблерів при ловлі щуки здебільшого використовуються на річці для облову прекатів, або у стоячій воді при ловлі у холодну пору року коли риба тримається дна. Представником такої серії приманок є PONTOON 21 GAGAGOON. При чому виробник випускає два варіанти: Sinking(S) – тонучий та Slow Sinking (SS) – повільно тонучий. Перший буде краще тримати сильну струю, тоді як другий більш прийнятний для стоячих водойм та повільної течії. Основним варіантом проводки таких воблерів є підриви із наступною паузою – важливо щоб під час паузи (падіння воблера на дно) шнур між приманкою та спінінгом був натянутим, тоді воблер при падінні коливається із сторони в сторону що провокує хижака на атаку. Не скажу що я дуже часто ловлю такими приманками, але декілька раз попадав на рибалку коли було зловлено доволі багато щуки на дану модель.

Колір воблера: мат тайгер, натурал та червоні очі

Напевно одна з найбільш суперечних тем. Помятаю я рибаків які шукали колір 510R та тільки з червоними очима… Також неодноразово чув як риболов стверджував що саме червоні гачки мають бути на приманці, або навпаки що на воблер із червоними гачками риба не буде реагувати… не знаю наскільки риба ведеться на колір приманки, та рибаки ведуться точно… На сьогоднішній день вибір кольорів просто величезний – кожна компанія має свої фірмові розмальовки та ще й лімітовані кольори, та ще й тюнінговані… Я особисто ділю всі кольори на 3 (максимум 4) категорії:

 • Яскраві (кислотні\ядовиті) – мат тайгер, кавун, морковка та ін.
 • Натуральні “бите скло”
GOFISHING DOOMSDAY 110SP RATTLE
 • натуральні світлі
GOFISHING DOOMSDAY 110SP RATTLE
 • натуральні темні

На незнайомій водоймі я користуюсь наступним принципом: яскраві кольори або бите скло ставлю коли вода мутна і\або похмура погода. Темні натурали в ясну погоду та чисту воду. Світлі натурали – універсальні. Я більше відштовхуюсь від іде\ що приманка повинна бути більш помітною для щуки. Також є думка що яскраві кольори варто ставити коли хижак активний, тоді як більш натуральні та темні – коли пасивний.

ШУмовий чи тихий?

Як вже говорилось раніше пластикові воблери можуть мати шумову камеру із шарами, ціль якої додатково приваблювати хижака. Серед рибаків існує думка що коли хижак активний та на незапресованих водоймах (де мало риболовів) доцільно використовати шумові воблери, тоді як коли хижак пасивний або на водоймі де високий пресинг – “тихі” дадуть кращий результат. Не знаю наскільки це відповідає дійсності, та з мого досвіду найкраще працювали воблери із не надто гучною шумовою камерою – саме така камера встановлена у вдосконаленій копії ZipBaits Orbit 110sp-sr – GOFISHING DOOMSDAY 110SP RATTLE. Шарів не надто багато та звук не надто гучний.

“навороти”

Якщо ви плануєте ловити на воблер в закид, а особливо з берега – вам дійсно потрібна щоб у тілі приманки була система дальнього закиду. В основному це реалізується або наявністю вільно рухомих шарів які рухаються із голови в хвіст під час закидання і назад після приводнення, або наявністю магнітної системи. Магнітна система – це як правило, циліндр який рухається по металвій осі під закиду в хвіст приманки, а після приводнення примагнічується на своє місце де виконує балансуючу роль. Мені особисто більш до вподоби “магнітка” яка теж реалізована у GOFISHING DOOMSDAY 110SP RATTLE. Ця система дійсно збільшує дальність (на 25-30%) і точність закиду, що особливо актуально у вітряну погоду.

 

Надіюсь дана стаття допомогла вам вибрати воблер на щуку!

P.S. Залишайте в коментарях на які теми ще статті хочете побачити. або що що ще по воблерах варто розяснити – постараюсь висвітлити усе що вас цікавить.

1 Comment

Post A Comment